(advertentie)
(advertentie)
(advertentie)

Tot nu toe is het vrij stil vanuit het Witte Huis ten aanzien van cannabis, president Donald Trump heeft er nog niets over gezegd sinds 16 januari toen hij aan zijn 2e termijn begon. De door de vorige president Joe Biden aangekondigde rescheduling van wiet in de federale drugswet schiet in ieder geval niet op. Wellicht daarom dat de legale cannabisbranche zich nu opzichtig tot Trump wendt met twee nieuwe, slijmerige commercials.

Amerikaanse cannabisbranche wil doorpakken

De reclamefilmpjes zijn gemaakt door ‘American Rights And Reform‘, een zogeheten PAC. Dat is een politiek actiecomité, in dit geval eentje dat wordt gefinancierd door de legale cannabisindustrie in de VS. Deze wietlobbyclub ging in 2023 van start onder de naam ‘Legalize America’.

Deze week plaatste de canna-PAC twee reclamespots op haar website, al is de term anti-reclame wellicht beter op zijn plaats.

In de politieke commercials wordt Trump’s voorganger, de Democratisch president Joe Biden, aangevallen op zijn slappe cannabisbeleid en krijgt buurland Canada ervan langs omdat zij de Amerikaanse wietbedrijven kapot zouden maken.

Slijmen bij de nieuwe baas

Beide reclamefilmpjes lijken er vooral op gericht om te slijmen bij de nieuwe Republikeinse president, wat ook niet bepaald verborgen blijft in de teksten die we horen. Volgens de grootste onafhankelijke cannabiswebsite Marijuana Moment bevatten ze ‘soms misleidende beweringen over de vorige regering’.

En uiteraard de impliciete boodschap dat je voor echte hervormingen bij niemand anders dan Donald Trump moet zijn.

De advertenties willen dat bereiken door scherpe kritiek te leveren op de voorganger van de president en ook te benadrukken dat Amerikaanse cannabisbedrijven het afleggen tegen Canada – “een recenter doelwit van Trump’s woede vanwege prohibitionistische Amerikaanse wetten”, aldus MM.

Strooien met alternatieve feiten

Jammer alleen dat de spotjes inhoudelijk ook heel erg Trump-achtig zijn. Oftewel dat ze bol staan van de halve waarheden en schromelijke overdrijvingen.

Zo beweert de PAC van de cannabisbranche dat Joe Biden “persoonlijk betrokken was bij het criminaliseren van marihuana”, terwijl (aldus Marijuana Moment) “zijn directe rol in het initiëren van een herziening van de federale marihuana herschikking volledig wordt genegeerd”.

Wat denk je bijvoorbeeld van deze quote uit het ‘Biden-spotje’:

“Miljoenen Amerikaanse patiënten zijn afhankelijk van medische cannabis, maar Joe Biden en de Democraten classificeerden hun medicatie als een gevaarlijk verdovend middel zoals heroïne, waardoor ze geen toegang meer hebben tot verlichting.”

Afijn, tijd om dit schitterende staaltje framing/gaslighting eens te gaan bekijken:

War on Drugs is een puur Republikeins verzinsel

Natuurlijk heeft ook Joe Biden fouten gemaakt, bijvoorbeeld dat hij in zijn jaren als Democratisch Senator voor strenge drugswetten stemde. Maar het was toch echt een Republikeinse partijgenoot van Donald Trump die in 1970 de War on Drugs uitriep: president Richard Nixon.

Toen werd cannabis dus ook ineens in Schedule I – de zwaarste categorie – van de Controlled Substances Act geplaatst. Mediwiet was nog nergens in de VS gelegaliseerd en Joe Biden zat nog niet in de Senaat…

Ook ontbreekt in de advertentie, getiteld ‘Biden’s War’, een vermelding van de massale gratie die de voormalige president heeft verleend aan duizenden mensen die federale cannabiscriminaliteit hebben gepleegd.

LEES OP CNNBS OOK‘Nieuwe’ Nixon tape bewijst: drugsoorlog is 100% politiek

Canada dissen om Trump te pleasen

Dan die tweede advertentie getiteld ‘Your Fight’, waarin Canada het moet ontgelden. “Canada valt Amerikaanse cannabisbedrijven aan en de Democraten helpen niet”, staat er. En:

“Medische cannabis is legaal in 40 staten, maar Washington behandelt het hetzelfde als heroïne. Dat betekent dat Amerikaanse bedrijven geen onderzoek kunnen doen en van de beurs worden geweerd, terwijl Canadese bedrijven wel geld opstrijken.”

Tja, dat kan best zo zijn, maar Canada was toevallig wél zo slim om in 2018 cannabis volledig te legaliseren in heel het land… iets wat de VS dus nalaten. Daar kunnen staten of hun kiezers het weliswaar proberen, maar federaal is wiet nog altijd verboden en opgenomen in de zwaarste drugscategorie. En wie was in dat jaar alweer president van Amerika? Juist, Donald Trump!

Ach weet je wat, laten we die Canada-reclame ook maar eens bekijken:

De weg naar succes is geplaveid met…

Hilarisch en onthutsend tegelijk deze shit, inderdaad! Marijuana Moment concludeert dan ook het volgende ten aanzien van deze twee door de Amerikaanse cannabis-PAC gemaakte commercials:

“Het lijkt erop dat de advertenties bedoeld zijn om Trump direct aan te spreken, die van oudsher wordt gedreven door het verlangen om zijn politieke tegenstanders te overschaduwen en zichzelf te presenteren als de kampioen van het Amerikaanse bedrijfsleven.”

Welja. We zullen zien of je met halve waarheden/leugens, persoonlijke aanvallen en een flinke dosis gaslighten – wat feitelijk allemaal neerkomt op een schaamteloos potje slijmen bij Trump – inderdaad de weg naar succes plaveit voor de kwakkelende Amerikaanse cannabisindustrie.

(advertentie)