(advertentie)
(advertentie)
(advertentie)

Lieve Muna beantwoord deze keer drie vragen. Michael wil graag weten wanneer hij zijn eerste wietplant kan oogsten. Dank Spider heeft een Melonade Runtz met paarse stammen en vraagt zich af of dat wel normaal is, en Jeroen heeft zijn lichtschema omgegooid en is bang dat zijn plant nu lichtstress ervaart. Snel over naar Muna voor antwoorden, lees je mee?

Wanneer oogsten?

De meeste “wanneer kan ik oogsten?” vragen krijg ik pas rond de tweede helft van de zomer. Als je echter voor het eerst binnen kweekt kan het ook lastig zijn om in te schatten wanneer het zover is. Voor Michael is dat het geval; hij vond een zaadje in een topje wiet en besloot het in de grond te stoppen. Met een heel mooi resultaat eigenlijk. Kijk maar:

 

Naam
Michael
Onderwerp
Wanneer oogsten?
Bericht
Hee Muna, dit is m’n eerste kweek. Ik ben benieuwd wat je er van vindt, en of je wat advies kan geven? Ik heb dit zaadje in een wiettop gevonden, en het is dus een vrouwtje. Hoe lang nog voordat ik kan oogsten denk je?

Groet, Michael

Bijlagen

 

Hoi Michael, bedankt voor je email en leuk om te lezen dat je aan je eerste kweek begonnen bent. Wat zeg ik? Hij zit er al bijna op zo te zien. Het is een hele mooie plant geworden vind ik, en echt helemaal niet slecht. Zeker voor een eerste kweek heb je het goed gedaan hoor, en met een lekker voorraadje wiet ook nog! Check even de kleur van de trichomen met een loep of de vergrootglas-functie van je smartphone om te zien of de toppen helemaal oogstklaar zijn. Via de link hierboven lees je waar je op moet letten.

Ik vind het zogezegd een mooie plant, en aangezien het je eerste kweek is kan ik alleen maar positief zijn. Als je vaker binnen wil kweken, zou ik je alleen willen aanraden om misschien een andere lamp te gebruiken. De paarse LED’s zijn al wat ouder, en niet zo heel efficiënt in vergelijking met de nieuwere full spectrum LED kweeklampen.

De paarse LED heeft deze plant net wat te weinig licht kunnen geven, en dat is de reden waarom de plant ook wat aan de lange kant is. Bij te weinig licht strekken wietplanten wat te veel, omdat ze naar meer licht toe proberen te groeien. Een krachtiger lamp geeft je planten meer licht zodat ze wat korter kunnen blijven. Hierdoor groeien er weer meer toppen op de ideale hoogte (de zogeheten sweet spot), en hoeven alle sappen ook niet zo ver omhoog getransporteerd te worden.

Verder zou ik de volgende keer even een wietzaadje van een degelijk zadenbedrijf kopen. Deze keer heeft het goed uitgepakt. Maar met zaadjes die je in een topje wiet vindt loop je ook een groot risico op een hermafrodiete wietplant. Daarnaast weet je met zo’n gevonden zaadje ook niet goed wat voor soort wiet het is. Als je wietzaadjes bij een zadenbedrijf bestelt heb je wat te kiezen, en is de kans op een hermafrodiete plant zo goed als nul.

-xxx- Muna

 

Is dit normaal?

Wietplanten zijn er in allerlei geuren, smaken en kleuren, dat weet je vast wel. Als je echter een paar planten van dezelfde soort kweekt, dan verwacht je misschien ook hetzelfde resultaat. Zo mailde Dank Spider me over zijn paarse Melonade Runtz. Zijn andere Runtz is helemaal niet paars, dus is dat wel normaal?

 

Naam
Dank Spider
Onderwerp
Is dit normaal, paarse bladeren en takken?
Bericht
Lieve Muna, dit zijn Melonade Runtz en Strawberry Cough van Dutch Passion. De bladeren en nu ook de takken beginnen paars te worden. Mijn andere Runtz is niet paars; is dit wel normaal?

Groet, Dank Spider

Bijlagen 

 

Hoi Dank Spider, dat ziet er lekker uit zeg! Mooie toppen en een lekker kleurtje en ook nog eens biologisch als ik het goed zie. Maar inderdaad ook aardig wat paarse tinten en zelfs paarse takken. Wietplanten met paarse toppen en paarse bladeren komen vrij veel voor, en dat is dus zeker niet vreemd of raar. Sommige soorten worden altijd paars omdat het gewoon een genetische eigenschap is. Soms worden ook alleen de bladeren paars en de kleur kan ook door een koude omgeving ontstaan.

Paarse bladsteeltjes komen heel vaak voor en zijn eigenlijk bijna nooit een probleem. Paarse takken en stammen zijn echter een ander verhaal. Ze kunnen het gevolg van een tekort aan magnesium zijn maar dat zit meer dan voldoende in elke goede basisvoeding. Mocht je echter heel zacht water hebben, of bijvoorbeeld regenwater gebruiken of omgekeerd-osmose water, dan heeft je plant waarschijnlijk wat extra calcium en magnesium nodig. Dit kun je als gecombineerde toevoeging bij elke fabrikant van plantenvoeding kopen, en het heet CalMag.

In dit geval wordt de kleur volgens mij veroorzaakt omdat er direct licht op de stammen schijnt. Je hebt aan de onderkant veel blad en groeipuntjes gesnoeid, waardoor de stammen nu in het directe licht groeien. Door het licht op de stammen verhouten die een beetje, en worden ze paars. je kunt er weinig aan doen, behalve volgende keer wat minder rigoureus dieven (aan de onderkant snoeien).

-xxx- Muna

 

Lichtstress?

Als wietplanten elke nacht gestoord worden dan kunnen ze daar gestresst van raken. In de bloeifase kunnen ze dan terug schieten in de groeifase, of als ze nog niet bloeien kan het ervoor zorgen dat ze helemaal niet in bloei komen. Jeroen’s vraag gaat hierover, al hebben zijn planten volgens mij helemaal geen stress. Lees je mee?

 

Naam
Jeroen
Onderwerp
Lichtstress?
Bericht
Hi Muna, ik heb de timer zelf op een andere tijd gezet. Dus niet meer of minder uren maar alleen de tijd veranderd. Het was te koud ’s nachts, dus ze krijgen nog wel hetzelfde aantal uren licht, alleen is het schema een paar uur opgeschoven. Kan dit kwaad ?

Bij voorbaat dank, Jeroen

 

Hoi Jeroen, ik heb dit zelf ook vaak gedaan als het in het begin van de winter ineens heel koud werd. Ik heb het lichtschema ook weleens halverwege de bloeifase omgedraaid, omdat het juist veel te warm werd in de zomer overdag. Door de lamp ’s nachts aan te zetten telt de warmte van de lamp niet meer op bij de warmte van de zon overdag. Het is een handige truc om de dag- en nachttemperatuur wat dichter bij elkaar te brengen.

Het kan niet veel kwaad als je de uren eenmalig op deze manier verschuift. Ik heb er zelf in ieder geval nooit problemen van ondervonden. Ik zou het alleen niet vaker dan een keer doen, al denk ik dat dat ook echt voor problemen zorgt.

Als je het licht van 18/6 naar 12/12 verzet om de bloeifase in te laten gaan, dan duurt het zo’n twee weken voordat wietplanten daadwerkelijk gaan bloeien. In het donker maken ze bloeihormonen aan, en na twee weken hebben ze genoeg bloeihormonen opgebouwd om te gaan bloeien. In jouw geval blijft de donkere periode even lang, en verandert er dus eigenlijk niets.

Nog een voorbeeld dat wietplanten best tegen een verschuiving van de lichte en donkere uren kunnen, ontdek je bij het verduisteren van wietplanten in de zomer. Het maakt daarbij namelijk niets uit als je de ene dag van 19 uur tot 7 uur verduistert en de andere dag van 20 uur tot 8 uur. Zolang het aantal donkere uren maar gelijk blijft zullen wietplanten gewoon door blijven bloeien. Je moet het natuurlijk ook weer niet overdrijven maar een keertje wat vroeger of later opstaan is meestal geen enkel probleem.

-xxx- Muna

(advertentie)